Pierwszy polski thriller polityczny Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz to najpopularniejszy twórca powieści młodego pokolenia. Ma na swoim koncie ponad 40 książek. Debiutował w 2013 roku a tylko w 2021 wydał aż sześć tytułów. U Mroza każdy miłośnik literatury popularnej znajdzie coś dla siebie. Wielu czytelników sięga po trzyczęściowy thriller polityczny „W kręgach władzy”.

Pierwsza polska powieść polityczna

Trudno szukać na gruncie polskim autora, który w tak bezprecedensowy sposób scharakteryzował współczesną politykę. Fani Remigiusza Mroza porównują książki z cyklu do kultowego „House of Cards”, choć teza ta ma równie szerokie grono przeciwników. Wielu znajdzie się także tych, którzy niejaką wtórność względem książki Michaela Dobbsa uznają za ogromną wadę.

Na cykl składają się następujące tytuły:
„Wotum nieufności” (2017),
„Większość bezwzględna” (2017),
„Władza absolutna” (2018).

Ich akcja dzieje się bardzo szybko i niewprawny czytelnik momentami musi wracać do poprzednich stron, by odnaleźć się w fabule. Wydarzenia, które przedstawia Remigiusz Mróz wydają się być nieprawdopodobne, ale polityka to brutalna i niebezpieczna gra, więc czytelnik będzie wierzyć w to, że mogły mieć miejsce.

Czy seria „W kręgach władzy” opowiada o rodzimym podwórku politycznym?

I tak, i nie.

Z jednej strony autor, prawnik, świetnie porusza się po polskim prawodawstwie i doskonale operuje przepisami z konstytucji. Bohaterowie jego powieści są zakorzenieni w naszym parlamentaryzmie, więc czytelnik, który choć trochę interesuje się polityką, doceni realny kontekst.

Z drugiej strony, akcja powieści dzieje się tak szybko i towarzyszy jej tyle różnych splotów okoliczności, że doprawdy trudno uwierzyć, że w aż tak niesamowity sposób mogłoby się to potoczyć w prawdziwym życiu. Daria Seyda i Patryk Hauer mogliby istnieć naprawdę. Mrozowi udało się stworzyć postaci polityków z krwi i kości. Jednak sytuacje, które ich spotykają wydają się być wysoce nieprawdopodobne.

Czy książki wstrząsnęły korytarzami sejmowymi?

Nie. Politycy nie czekali z zapartym tchem na premierę kolejnych tomów Mroza. Nie pojawiły się też głosy, które doszukiwałyby się analogii w polskim sejmie. Książki z cyklu są osadzone w polskich realiach i obudowane na wątkach, które rozpalają naszych polityków (stosunki z Rosją, uchodźcy, ekologia), ale nie opisują konkretnych postaci.

Co więcej, autor – mimo wielu pytań – nie ujawnił swoich poglądów politycznych i trudno je jednoznacznie scharakteryzować na podstawie książek.

Comments are closed.