Uniwersalna i ponadczasowa historia opowiedziana w książce Gambit królowej

Gambit królowej to tytuł, obok którego trudno przejść obojętnie. Popularność powieści oraz serialu stworzonego na podstawie książki jest niezaprzeczalna. Jaką historię przedstawia?

Beth Harmon – bohaterka nieidealna, którą pokochały miliony. Fenomen książki Gambit królowej

Choć szachowe opowieści z pozoru mogą wydawać się mało ciekawe i zbyt niszowe dla przeciętnego odbiorcy, książka Gambit królowej odrzuca tego typu stereotypy jednym ruchem. Wielka popularność powieści oraz jej serialowej adaptacji udowadnia, że odpowiednio dobrani bohaterowie oraz emocje, które wzbudzają są tym, co definiuje sukces dzieła literackiego.

Elizabeth Harmon poznajemy jako ośmiolatkę, która trafia do domu dziecka. Od najmłodszych lat nie ma w życiu łatwo, bowiem sierociniec niejako przedstawił jej używki jako formę radzenia sobie z rzeczywistością. To właśnie tam Beth – podobnie jak inni wychowankowie placówki – regularnie otrzymuje środki uspokajające, które mają za zadanie ułatwić utrzymanie spokoju i porządku w domu dziecka. Odkrycie niezwykłego talentu do gry w szachy, który ujawnia się podczas rozgrywek z woźnym, sprawia, że jej świat nabiera innych barw. Wraz z pasją przychodzą jednak nowe przeciwności.

Bohaterka – z pozoru skazana na sukces – boryka się z wieloma trudnościami życiowymi. Jej największą przeszkodą zdaje się być ona sama. Czy odnajdzie dobrą drogę?

Ponadczasowość książki Gambit królowej

Choć powieść została wydana w 1983 roku, wiele motywów, w niej zawartych pozostaje aktualnych do dzisiaj. Trudności życiowe okazują się niezmienne na przestrzeni lat, dlatego tak łatwo można zidentyfikować się z główną bohaterką i jej rozterkami. Jakie aspekty wysuwają się na pierwszy plan? Przede wszystkim wymienić tutaj można:

– kwestie wykluczenia społecznego,
– klątwę talentu,
– niesprzyjające środowisko,
– brak zrozumienia,
– samotność,
– rywalizację,
– uzależnienie od używek i wiele innych.

Walka ze sobą oraz z zewnętrznymi trudnościami to coś, co dotyczy nas wszystkich – bez względu na to, czym się zajmujemy. Właśnie dlatego książka jest uniwersalna, wywołująca wiele emocji oraz przystępna w odbiorze dla każdego.

Comments are closed.